projekt:

Pardubice - Dubina

obytný soubor (2010)

Pro investora Azure s.r.o. jsme vytvořili studii, projekt pro územní řízení, stavební povolení a následně prováděcí projekt. V současnosti je stavba zahájena. Projekt spočívá v návrhu dvou řadových domů podél nové silnice, která navazuje na stávající komunikaci Bartoňova a Dubinská. Nová komunikace má severo-západní a jiho-východní směr. Toto bylo při návrhu objektů směrodatné. Snažili jsme se domy navrhnout tak, aby každá obytná místnost měla dostatek slunečního světla a byla pokud možno maximálně propojena se zahradou.

Celkem jsou navrženy tři typy domů. Atriový dům po západní straně ulice, řadový dům na východní straně ulice a atypický dům v jiho-východním rohu. Domy jsou navrženy jako energeticky úsporné ve vysokém uživatelském standardu.

Naší představou bylo vytvořit tvarově jednoduché a čitelné domy. Proto se držíme světlejších barev, jednoduchých kubických tvarů a pokud možno celoplošného zasklení.

 

Atriové domy Pardubice - Dubina

Atriové domy jsou v základu tvořeny dvěma hmotami, větší obytnou částí a menší vstupní a provozní. Vstupní část je obložena surovými Cetris deskami, větší hmota je jemně členěna reliéfními pásy v omítce.

Objekt je vybaven dvougaráží, obývacím pokjem, který je propojen s kuchyňským koutem, ve vznikklém rohu je z vnější strany umístěna tearasa. Na vstupní předsíň navazuje šatna, koupelna s WC a sprchou. V patře je umístěna hlavní koupelna rodiny a dvě ložnice, které lze podle potřeby rozdělit na čtyři pokoje.

 

Řadové domu Pardubice - Dubina

Řadové domy mají oproti atriovým domům horší orientaci ke světovým stranám. Proto jsme při návrhu vyšli z konceptu, kdy každý dům, přebírá ve druhém patře linii sousedního jižního domu, tím je část půdorysu oproti sousedním místnostem posunuta. V posunu vzniká na jižní straně terasa, na severní straně konzola, která přirozeně kryje terasu přiléhající k obývacímu pokoji. Okna do ulice jsou orientována příhodně na jih a ztrácejí na kvalitě příjezdovou komunikcí, proto je objekt ve velké míře zasklen vysokými a úzkými okny.

Objekt je vybaven garáží pro jedno vozidlo. V přízemí jsou umístěny místnosti pro společný život rodiny, obývací pooj s kuchyní, spíž, šatna a koupelna. V patře jsou pak umístěny tři samostatné ložnice. Ložnice rodičů je napojena na terasu a šatnu.

 

Atypický dům Pardubice - Dubina

Atypický dům je definován tvarem pozemku. S komunikací sousedí jen malou částí fasády, proto je vstup a vjezd do objektu spojen do jednoho místa. Vstup je částečně krytý horním patrem. Objekt je tvořen jednou hmotou, která řesně kopíruje tvar parcely. K jihu se objekt obrací úzkými a vyskomy okny.

Dispozice objektu vychází ze stejného konceptu jao předchozí typy. Přízemí je věnováno společenskému životu rodiny, ptro je určeno k soukromému vyžití. Objekt má tři ložnice, obývací pokoj s kuchyňským koutem a pomocné místnosti.

Všechny domy jsou navrženy tak, aby umožňovaly dodatečné dispoziční změny dle požadavků klienta.